mahá kumbha mélá 2001
 

 doma mýtus historie fakta daršan bhadžany články nástěnka adresář                                                                      

slavnostní průvod svatých mužů Kumbha mela je největší duchovní festival na světě. V lednu roku 1977 se v soutoku svatých řek Gangy, Jamuny a Sarasvatí vykoupalo za jediný den 12.800.000 poutníků a Guinessova kniha rekordů to zaznamenala jako "největší množství lidí shromážděných za stejným účelem". V roce 1989 bylo poutníků dokonce 18.000.000 a v lednu roku 2001 se v Prayágu za jediný den vykoupalo 35 miliónů lidí.
Kumbha znamená v hindštině hrnec a mélá znamená festival na kterém je pěkná mela. Je tedy Kumbha mela festivalem hrnce, mýtického hrnce nektaru nesmrtelnosti, jednoho z produktů stloukání vesmírného oceánu. Prastarý mýtus vypráví, že démoni jednou přemohli bohy a vyhnali je z nebe. Bohové hledali útočiště u ochránce, udržovatele a Pána světa Višnua a ten jim poradil, aby stloukáním oceánu vesmíru získali nektar nesmrtelnosti. Bohové přiměli slibem spravedlivého podílu démony ke spolupráci, ale když se z hlubin po mnoha zázračných věcech nakonec hrnec s nektarem nesmrtelnosti objevil, sami se jej okamžitě chopili a dali se na útěk. Démoni je samozřejmě pronásledovali. Propukla hrozná bitva, trvající celých 12 božských dní, tedy 12 pozemských let, a během ní ukáplo na čtyři místa na Zemi několik kapek Amritu - nektaru nesmrtelnosti. Bohům se nakonec podařilo pomocí lsti Pána Višnua nektar vypít a tak znovu nabýt ztracené nadvlády nad démony. Od těch dob je na oněch místech - Prayágu, Haridváru, Udžainu a Násiku - vždy když nastane stejná hvězdná konstelace jako za veliké bitvy bohů s démony, tedy jednou za dvanáct let, ve vzduchu i ve vodě svatých řek, které tam protékají, cítit Amritu, nektar nesmrtelnosti, a na Kumbha melu sjíždějí se tam milióny poutníků. Soutok posvátných řek Gangy, Jamuny a Sarasvatí, známý jako Prayág-rádž, král všech svatých míst, je ze všech čtyř nejdůležitější. A každá dvanáctá Mahá Kumbha mela, tedy vždy po 144 letech, je pak oslavována jako ještě větší Mahá-Mahá Kumbha mela.

Čas se naplnil a poslední konstelace takovéto slavné největší Mahá Kumbha mely nastala v Prayágu v lednu roku 2001 (jako velice slavnostní zahájení nového tisíciletí, ačkoli zcela jiného než tradičního hinduistického kalendáře). Pokud jste se nebyli vykoupat osobně, zkuste ochutnat trochu sváteční atmosféry alespoň virtuálně ....

... Rádhé Rádhé

pojeďte se vykoupat ...
 

doma mýtus historie fakta daršan bhadžany články nástěnka adresář                                                                     

 

 

 
(c) Kumbhamela, 2000-2001. Nekomerční šíření se povoluje a doporučuje.